Categories
Uncategorized

Idėja #11: Darbo vietos susikūrimas ir asmeninio užimtumo skatinimas

Turbūt daugelis dirbančiųjų pasakytų, kad daryti gyvenime tai ką labiausiai traukia ir gauti už tai stabilų atlyginimą būtų svajonė. Ypatingai norinčių kurti poveiki ir prasmę, kuri nevisad taip lengvai būtų apskaičiuojama pinigine išraiška. Ar bent jau reiktų ilgojo laikotarpio, kad tai apskaičiuotum.

Verslo liudijimai arba individualios veiklos pažymos suteikia galimybę kurti smulkų verslą ar parduoti savo žinias kokioje nors srityje – t.y. būti freelanceriu, darbdaviu sau, ieškant klientų ir siūlant jiems paslaugas. Tačiau darbas socialinėje sferoje – kad ir to pačio socialinio verslo – arba ekologijos dažnam yra prieinamas tik savanorystės pagrindu. Paprastai jei turima užtektinai santaupų ar kitą finansinį užnugarį – pvz turimą sėkmingą verslą ar palikimą. Kitu atveju savanoriavimas ne pelno siekiančioje organizacijoje tai tik drambliuko svajonė arba veikla laisvalaikiui  po “tikro”, “rimto” darbo, kuris uždirba algą.

Visa tai nėra taip blogai, tačiau verta pamąstyti ar neatsirastų galimybė norintiems dirbti socialinėje ar kitose su žmonijos ateitimi susijusiose sferose (pavyzdžiui, planetos išsaugojimui, t.y. ekologijoje) susikurti sau darbo vietą – gauti stabilų atlygį, leidžiantį kažkokiam konkrečiam darbui pilnu etatu atsiduoti?

Kas būtų darbvadys? Valstybė, sąjungos kaip Europos Sąjunga, Jungtinės Tautos, taip pat įvairios rytų šalių sąjungos (apie kurias turiu ribotą žinojimą) skirtos žmogaus kaip aukščiausio tikslo ir gamtos išsaugojimui, gaivinimui ir puoselėjimui. Taip pat įvairios nevyriausybinės organizacijos ir fondai, įsteigti filantropų.

Lietuvoje jau dabar kalbama kad NVO srityje dirbantieji, turėtų gauti atlyginimą – ir tam, kad būtų užtikrinamas darbų tęstinumas, ir todėl, kad būtų galimybė tam skirti visą savo laiką. Nes savanorystė galima tik dalinė ir savanoriai neneša atsakomybės likti ilgajam laikotarpiui. Be to, kai yra mokama alga, atsiranda galimybė pritraukti profesionalus, turinčius svarbių kompetencijų.*

Šis ir kiti visiems žinomi iššūkiai: emigracijos mažinimas, regionų nykimas, socialinė atskirtis ir kitos problemos kol kas sėkmingai finansuojamos tik tradicinio verslo rėmuose, bet ne socialinio verslo arba socialinės veiklos rėmuose – ką jau kalbėti apie individualių iniciatyvų rėmuose.

Norint įkurti (tradicinį) verslą, aš galiu gauti ES paramą, norint freelanceriauti, aš galiu savo darbinius įgūdžius pasiūlyti betarpiškai darbo rinkoje (pvz.: web dizainerio ar betonuotojo) išsiėmęs individualią veiklos pažymą ar verslo liudijimą, tereikia rasti klientų norinčių mano paslaugų ir pasirengusių už jas mokėti.

Tuo tarpu valstybė, o kai kuriais atvejais, – pvz.: ekologijos ar priverstinės migracijos – visas pasaulis -, negali tapti kliente kaip įdarbinimo subjektas. Tačiau kodėl negalėtų būti sukurtas įrankis susikurti sau darbo vietą (t.y. stabilų atlyginimą) valstybei ar regionui ar žemynui ar pasauliui naudingiems darbams, atiduodant spręsti apie tai Darbo Biržai (būsimam užimtumo centrui) ar kam kitam, kas galėtų numatyti ilgojo laikotarpio potencialią naudą?

Kitaip tariant, taip kaip galiu susikurti versliukai.lt skelbimą ir freelanceriauti verslui ar fiziniams asmenims, taip pat galima būtų freelanceriauti valstybei ir tarptautinėms organizacijoms (t.y. sprendžiant valstybių ir pasaulio iššūkius)?

Jeigu tokie dalykai jau yra, būtų įdomu sužinoti kur ir kaip galima aplikuoti?

*Anglijoje tuo tarpu darbas valstybės skatinamame socialiniame versle yra be atlyginimo, net jei būtų galima veikloje pritaikant verslumą išgauti gerų finansinių rodiklių.  Tačiau reikia pripažinti, kad tai – jei tai tiesa – yra šios didingos šalies trūkumas, o ne privalumas. Kad ir kaip būtų turtine ir klestėjimo bei populiacijos dydžio prasme JK nėra Lietuva. Jei Lietuvos iššūkiai yra valstybės mažėjimo eliminavimas, tai JK yra viena patraukliausių šalių emigracijai.

P.S. Šio įrašo idėja gali būti vystoma ir ateityje. Tam prisiruošus, šis įrašas bus papildydas, o tai kas papildyta pažymėta ir atskirta nuo šio originalaus įrašo.

Jei norite prisidėti prie šios idėjos vystymo ir jūs ar padiskutuoti apie ją plačiau, rašykite savo įžvalgas komentaruose arba 100verslininku@gmail.com

Nori įgyvendinti šią idėją arba žinai kam ji galėtų būti įdomi? Pasidalink šiuo įrašu!

Mūsų Facebook: https://www.facebook.com/100verslininku/ Mūsų Linkedin: https://www.linkedin.com/company/100verslininku/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s